06 Mart 2021 Cumartesi

KÖŞE YAZARLARI

ŞERİFE ASUMAN TOPÇU - Konuk Yazar

ŞERİFE ASUMAN TOPÇU - Konuk Yazar

SİZ EY İMAN EDENLER ! DİKKAT !

Bismillahirrahmanirrahim

Merhaba...

Saygıdeğer okurlarım, Kur'an-ı Kerim'in Hucurat suresi 11.ayeti biz iman edenlere yaşamımızda çok önemli olan alay konusunu anlatıyor. Bizlerin de aklımızı kullanıp, iyi düşüncelere sahip olmamızı istiyor, iyi insan olmak için uğraşmamızı istiyor, Kur'an-ı Kerim'deki sözleriyle de Allah.

Hucurat Suresi : 

11} Siz ey iman edenler! Hiç bir kişi ve zümre bir diğer kişi ve zümreyi alaya alıp hor görmesin: belki diğerleri berikilerden daha değerli olabilirler. Yine bir kısım kadınlar da diğerlerini (böyle) görmesinler: ötekiler onlardan daha değerli olabilir. Asla birbirimizi itibardan düşürmek için karalamayın ve (kötü) lakaplar takarak yaralamayın: iman ettikten sonra sapıklıkla anmak-anılmak ne berbat bir şey!. Ve kim (bu tür davranışlardan) pişmanlık duyup vazgeçmezse, işte zalim olanlar onlardır.

Saygıdeğer okurlarım, ayet gayet anlaşılır sunum yapıyor, bunu anlamamak için ancak İslamiyeti ret etmek lazım. Kendimize olmasını istemediğimiz her bir şeyin bir başka kişiye yapılmasının şakası bile hoş değil. Allah her kişiyi ayrı biçim ve sima da (yüz ve suratta, bedende de) yaratsa da kalplerimize sevgisini aynı verdiği için hiç kimse kimseden üstün veya aşağı değildir, her kez kardeştir, aynıdır bunu böyle bilip kabul edersek biz iman eden (Müslüman) yani mümin oluruz.

Bütününü kabullenmektir Kur'an'ın mümin olmak için, uygulamaktır, imanım var diye bilmek için önce kendimizi inandıralım sonra bakan anlar zaten bizim kim olduğumuzu, çünkü kendimizi de anlatma tanıtmak durumundayız, karşımızda ki kişilere yanlış tanıtıp ta günaha girmeyelim diye. Evet kendimizi her kişiye doğru tanıtalım ki yanlışa sürüklemeyelim ne bizi ne de karşıdaki kişiyi, bu bizim için hiç iyi olmaz.

Saygıdeğer okurlarım ayetin tevsirini de yazdım aklınıza takılı hiç bir soru kalmasın, bu konu hakkında Allah anlamayı, uygulamayı dileyene nasip etsin inşallah. Allah'a emanet olun sizleri tevsir, yorum ile baş başa bırakıyorum. Düşünün ?

Tevsir : 

11=} (Ey iman etmiş olanlar!) Ey Müslüman zatlar! Sizden (bir kavim, diğer bir kavim ile alay etmesin) onunla maskaralıkta, istihzada bulunmasın, öyle bir muamele, islam terbiyesine zıttır, (olabilir ki, onlar) O kendileriyle alay edilen erkekler (ötekilerden) o alay eden erkeklerden (daha hayırlı olurlar) onların mevkileri Allah katında daha yüksek bulunur, daha ziyade bir dini terbiye bir insani fazilete sahip bulunmuş olurlar (kadınlar da) iman sahibi olan kadınlar gurubu da (kadınlardan) birini eğlenceye almasınlar, onunla alay etmesinler (olabilirler ki, onlar) o alay edilen kadınlar (ötekilerden) o alay eden kadınlardan (daha hayırlı bulunurlar) herhangi bir kimsenin zahirine bakarak kendisiyle alay etmek, kişiliğe, ahlaka aykırıdır, şekil ve surete değil, davranışa kalbin faziletlerine itibar olunur. 

Düşündünüz mü?

Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR