07 Ağustos 2020 Cuma

KÖŞE YAZARLARI

OSMAN OKAN

OSMAN OKAN

FATİH HOCANIN İÇİNE KORKU KAÇMIŞ!

Galatasaray Şampiyonlar Liginde Read Madrid karşısında sahadan rezalet bir sonuçla ayrıldı.

Geçen sezon yine şampiyonlar liginde mücadele edip başarılı olamayan ve gelecek sezonu yani şimdi mücadele edilen sezonu işaret eden Fatih hoca ara transferde ve yaz transfer döneminde yapılacak transferler ile Şampiyonlar Liginde başarılı olunacak bir kadro kurulacağını ifade etmişti.

Geçen sezon hem devre arası transfer döneminde, hem de yaz transfer döneminde Süper Lig seviyesinin üstünde kaliteye sahip transferler yapıldı, burada tek olumsuzluk transferlerin bir kısmının ligler başladıktan sonra yapılmasıydı ama transfer döneminin bittiği günden bu yana da iki aydan biraz fazla süre geçmesine rağmen, gerçekten kaliteli isimler transfer edilmiş olmasına rağmen, ortaya konan futbolun kötülüğü, takımda bir ahenk olmaması, yardımlaşma olmaması, ne savunmada, ne orta sahada ne de hücum hattında bir bütünlük sağlanamamış olması gösteriyor ki Galatasaray da işler yolunda gitmiyor ve büyük bir kriz kapıda bekliyor.

Dün akşam Şampiyonlar Liginde Real Madrid karşısında yaşanan hezimet Galatasaray’ın milyonlarca taraftarını kahrettiği gibi gelecek günler açısından da durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.  Galatasaray bir an önce bu kötü gidişattan kurtulmazsa kendini büyük bir kaosun içinde bulacak.

Fatih hoca neredeyse her maçtan sonra kameralar karşısında sürekli sezonun devre arasını işaret ediyor ve değişimlerden söz ediyor, peki hoca bu kadroyu hazır bulmadı ki, hem geçen sezon devre arasında hem de yaz transfer döneminde alınan futbolcuları kendisi onaylamadı mı, ya da içlerinde istemediği futbolcular varsa neden onay verdi alınmalarına?

Fatih hocanın her maçtan sonra sürekli aynı şeyleri tekrar ediyor olması, en azından takım içinde bir takım değişiklikler yapmaktan söz etmesi bir şey ifade etmiyor artık, bu değişiklikler yapılacak ve bizlerde göreceğiz.. Önceki hafta Beşiktaş yenilgisi sonrasında bir kez daha takım içinde değişiklikler yapacağını ifade eden hatta “bundan sonra 16-17 yaşlarında çocukları da sahada görebilirsiniz” diyen Fatih hoca vardı ekranlarda. Rizespor maçında sahaya Şener, Ömer Bayram, Emre Mor ve cezalı Marcao’nun yerine bir bakıma  mecburiyetten Ahmet ile çıktı.

Nispeten kolay rakiplere ve maçlara bu futbolcularla çıkmak kendini kandırmaktan ve taraftarı kandırmaya çalışmaktan öte bir şey değildir benim gözümde. Rizespor maçına çıkan takımda ön libero oynayan Seri bence takımın en iyisiydi o gün, sonra Ömer Bayram çok koştu, çok mücadele etti ve maçın hakkını verdi, keza Andone, sakatlanıp oyundan çıkan Şener ve her ne kadar gerçek kalitesinden çok uzakta olsa da Emre Mor ve Babel oyundan çıktıktan sonra oyuna dahil olan Jimmy Durmaz ve yine oyuna sonradan giren Adem Büyük aynı şekilde iyi mücadele ettiler. Hatta Babel çıktıktan sonra takım daha iyi  oynamaya başladı, daha derli toplu ve sağlı sollu hücumlar yaptı. Sonra ne oldu bu iyi oynayan futbolcular yine hiçbir şey oynamayan futbolcuların yedeği oldular dün akşam. Tamam anlıyorum ve biliyorum Şampiyonlar Ligi çok farklı bir arena ama sahada hiç bir şey vermeyen futbolcularda, elinden geleni yapmaya çalışan futbolcularda o arenada boy göstereceğine göre sahaya hangilerinin çıkması gerekiyordu?

Dün akşam yaşanan hezimetin kadrosuna bakıyorum da sezon başından bu yana hücum yapamayan birtakım olduğu için savunmaya bakıyorum, savunmanın sağını Mariano, solunu Nagatomo savunamıyor, savunmanın ortasındaki Luyindama fizik gücüyle mücadele dışında bir hiç, topa vurmayı bilmeyen bir adam, Marcao tam bir çaylak. Orta sahaya bakıyorum haftalardır belirli bir istikrarı sürdürdüğü için övdüğümüz Nzonzi kayboluyor, ne atak kesebiliyor ne topu oyuna sokabiliyor, ne oynadığını kendisi de bilmiyor belli ki. Seri ön libero oynadığı zaman daha derli toplu ama biraz daha önde olunca o da kaybolup gidiyor. Lemina hem hazır gelmemesine, hem de geçirdiği sakatlıklara rağmen ayakta kalan tek isim şuan için.

Dün akşam kadroda yer almayan Belhanda ve oynayan Feghouli belli ki Falcao transferinden dolayı dağa küsmüşler ama profesyonellikte küsmek yok. Falcao’nun kendilerinden fazla kazanmasına içerlemişler ve gerçekten o yüzden oynamıyorlarsa geçtiğimiz iki sezon ve bu sezonda dahil kendileri de takımda en fazla kazanan isimlerden oldukları için onlardan daha az kazanan diğer isimlerinde onlara tavır koyması mı gerekiyor?

Artık eminim ki Babel transfer edilirken sakat yada cezalı olmadığı sürece her maça ilk onbir de başlar maddesi koydurmuş sözleşmesine. Sahada hareketli gezen santrfor olarak oynayan, mücadele eden, rakipleri saha sola çeken hızlı ve hava toplarında iyi Andone dün akşam yarı devrede oyundan çıkıyor ve aldığı her topu ezen, atılan her pası alıp duran, rakip savunmanın yerleşmesine imkan veren kısacası kolay marke edilen Babel çakılı santrfor olarak sahada kalıyor.

Dün akşam anladım ki Fatih hoca korkuyor, yaşı ilerledikçe cesaretini kaybediyor, aynı Mustafa Denizli gibi onu da kaybediyoruz ve çok açık ve net görünüyor ki bir an önce kendini toplamaz ve radikal kararlar almazsa kendisine de Galatasaray’a da yazık edecek. Nerede o cevval, konuştu mu ses getiren Fatih hoca? O Fatih hocadan eser yok, şimdi kendi söylediklerini uygulayamayan ve sürekli tekrar eden Fatih hoca görüyoruz ekranlarda ve sahada.  

Madem ki 16-17 yaşındaki çocukları da sahada görebilirmişiz ben şahsen görmek istiyorum. Dün ReaL Madrid’e 4 gençlerimizden az 2-3 tanesini oynatsın da bizlerde görelim. Maçlar kazanılır veya kaybedilir ama mücadeleden yoksun, sahada dolaşan, ne yaptığını bilmeyen bir takım izlemek istemiyor  Galatasaraylılar. Falcao konusu tam bir bilmece, sahalara ne zaman döneceği belli değil, hatta dönebilecek mi o da belli değil. Tek belli olan şey sakatlığı olan bir futbolcunun hem de dünyanın parasına Galatasaray’a kakalanmış olması sanırım.

Fatih hocanın hezimetin ardından yapılan basın toplantısında söylediği bir söz var, “biz transferlerde oyuncuların geçmişine yatırım yapıyoruz, esasında geleceğine yatırım yapmamız gerekiyor”. Evet çok doğru bir söz ama şuan için pek geçerliliği olmayan bir söz aynı zamanda. Çünkü bu futbolcular alınırken Fatih hocadan habersiz alınmaları mümkün değil, öyleyse bu sözler havada kalıyor. Kötü oyun için de en azından eylül ayının başından bu yana birlikte olan bir takımın bu kadar kötü oynamaya hakkı olmamalı, istikrar açısından aynı kadroda ısrar etmenin de görülüyor ki kimseye faydası yok. Üç pas yapamayan bir oyuncu topluluğuna daha ne kadar katlanacaksınız, daha ne kadar sabır göstereceksiniz, daha ne kadar taraftarı kahretmelerine müsaade edeceksiniz. Topu rakibe verip kendi ceza alanı çevresinde korkak bir şekilde bekleyen, hücumu hiç düşünmeyen, daha doğrusu düşünecek beyni ve gücü olmayan bir takımı daha ne kadar sahaya süreceksiniz?  

Galatasaray taraftarları sahada koşan mücadele eden bir takım görmek istiyor. Adem Büyük, Şener, Emre Taşdemir, Ömer Bayram, Jimmy Durmaz,  Emre Mor, Yunus, Atalay, Taylan şuana kadar oynayan futbolculardan daha mı kötü oynarlar onlara da şans verilse?

Korkma Fatih hoca! Korkaklar her gün kaybeder, cesur ol kaybedeceksen de öyle kaybet…

Not: Sosyal medya da dolaşan 6 kasım da bir daha 6 yediler muhabbeti gerçeği yansıtmıyor. Çünkü karşılaşma 6 kasım saat 23.00’te başladı ve ilk yarı 4 gol oldu, ikinci yarıda atılan 2 gol 7 kasım tarihinde atıldı. İşte bu yüzden 6 kasım 6 gol muhabbeti resmen geçerli değildir… J 
Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR