06 Mart 2021 Cumartesi

KÖŞE YAZARLARI

MELİS BÜYÜKPLEVNE - Konuk Yazar

MELİS BÜYÜKPLEVNE - Konuk Yazar

HOBİLER

Koca bir seneyi daha ardımızda bıraktık. Bu sene maalesef güzel bir yıl olmadı, devamlı acı haberler okumaktan görüyorum ki insanlar artık bir şeyleri okumaktan da vazgeçmiş.

Eskiden en az 200 görüntüleme olan yazılara artık 30 kişi anca bakıyor. Bu nedenle de çok yazmak istemedim ama yazmadan da duramıyorum.

Bu aralar yeni merakımızın peşinden gittik, eşimle balık tutmaya merak saldık.

İzlenimlerime göre hobileri olan insanlar hobi sahibi olmayanlara göre kat kat daha mutlu.

En önemli örneği ise emekliliği gelmiş olanların bir anda içine düşmüş olduğu boşluk. Bunu her zaman söylerim. Eğer hayatı boyunca bir tane bile hobi edinmemiş ise iş hayatı bitince tepetaklak oluyorlar.

Halbuki biraz araştırma yapsalar nelerden hoşlandıklarını, hangi uğraşıyı edinebileceklerini öğrenebilir ve denemeye başlayabilirler.

Kimi resim çizer, kimi enstrüman çalar, kimi yazı yazar. Bunların dışında fotoğraf çok güzel bir seçenek veya bizim yaptığımız gibi balık tutmak da çok keyifli.

Ama bunlar için azim de önemli. Baştan "uğraşamam" derseniz sıkılmaya mahkum olursunuz.

Bütün gün evde veya kahvede oturmak da bir yere kadar bence.

Bir türlü oyalanamayan ve tüm gününü televizyon karşısında harcayanların sayısı bir hayli çok.

Elbette hobi için para lazım, her şey ateş pahası diyebilirsiniz. Ama unutmayın; alacağınız şeyler boşa gitmeyecek, bir nevi zamanınıza ve ruhunuza yatırım olacak; çünkü yapacağınız her ne olursa olsun alacağınız sonuç sizi gururlandıracak ve mutlu edecektir.

            Eğer hobi ile uğraşamam çok boş geliyor diyorsanız spor yapın. En basitinden yürüyüş yapın. Takın kulaklığınızı, müzik eşliğinde yürüyüş yapın, hatta size tavsiyem; ki eğer akıllı telefona sahipseniz; spor uygulaması indirmeniz. Bu uygulamalar sayesinde kaç km yürümüşsünüz, ne kadar kalori yakmışsınız, hangi rotayı izlemişsiniz, her şeyi tüm detayıyla  görüyorsunuz ve inanın bana büyük bir motivasyon oluyor. Üstelik sağlığınız için de bir şeyler yapmış oluyorsunuz. Ben tesadüf eseri telefonumda bir uyarı üzerine fark ettim bu uygulamayı. Bana günlük adım hedefime ulaştığım yazıyordu, meraklanıp baktım ve böylelikle her gün takip eder hale geldim. Günlük hedef bu arada 6000 adımmış.

Alışverişe gittiğimizde bile ne kadar yürüyoruz ve adım atıyoruz farkında değiliz.

Ben Shealth uygulamasını kullanıyorum, tavsiye ederim.

         Uzun lafın kısası, eğer istersek, zaman geçirmenin çok güzel yollarını bulabiliriz.

Yeni yılda güzel bir hedef koyabilirsiniz bence.

Bol hobili, bol keyifli bir yıla girme ümidiyle.

Herkese şimdiden iyi yıllar!

Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR