18 Haziran 2019 Salı

KÖŞE YAZARLARI

Konuk Yazar : MÜBEYYEN TEPE KÜÇÜKOĞLU

Konuk Yazar : MÜBEYYEN TEPE KÜÇÜKOĞLU

TATİL BİTTİ... YENİDEN TOPARLANMA ZAMANI

İlkokulda mevsimler panomuz vardı, sonbahar ve eylül ayıyla başlayan bu pano aklımda öyle bir yer etmiş ki sanki yeni yıl da eylül ayıyla başlıyor bende. 

Yeni yıl ise panonun ortasında olduğundan ortalarda bir yerde hep. Esasında, Eylül ayı sanki başlangıç. Seneyi Ağustos’la devirip bitiriyorum ve Eylül ayıyla tekrar yepyeni bir döneme giriyorum.

Aslında yaptığımız hep bu çoğunluk olarak. Eylül ayıyla birlikte okulların da açılması ile tempomuz başlıyor, yaz aylarında senenin verdiği yorgunluğu atmak için ara veriyoruz bir dönem ve tatilin bitmesiyle eski dönemi kapatıyoruz sanki.

Sonra evimize, işimize, yaşadığımız şehre dönüp yeni başlangıçlar alıyoruz. Tatildeyken duru zihnimizde yaptığımız hesaplar ve planlarla aldığımız yeni kararları uygulamak için kolları sıvıyoruz.

İşyerinde belki masamızı tekrar düzenliyoruz, yeni kalemler, objeler, resimler koyuyoruz, bilgisayarımızı gözden geçiriyoruz, eski ve kullanmadığımız dosyaları temizliyoruz ve ferahlıyoruz sanki.

Evimizde yeni düzenlemelere gidiyoruz, belki hoşlanmadığımız mutfak perdesini, masa örtüsünü değiştirerek ufak başlangıçlar yapıyoruz, yeni yemekler deniyoruz.

Sonra sıra kendimize geliyor, şöyle bir silkiniyoruz, yeni kurslara yazılıyoruz, spora başlıyoruz, daha sağlıklı yemeklere doğru yöneliyoruz belki.

Tüm bunlar bizim yorulan bedenimizi dinlendirip tekrar yeni bir motivasyon ve istekle hayata sarılmamızı sağlayan ufak şeyler aslında.. Yoksa kim dayanabilir hep aynı tek düze bir hayata?

Kitap önerisi..

Özgürlüğe Kurşun - Hıfzı Topuz

Hıfzı Topuz’un kitaplarını her zaman çok sevmişimdir, okurken de anlaşılacağı üzere titiz bir araştırmadan sonra tarihe mal olmuş kahramanlar hakkında kolayca okunan ve okudukça daha çok araştırma isteği ve merak uyandıran kitaplar yazar. Bu kitapta, 2. Meşrutiyetin ilk yıllarında gerçekleşen gazeteci suikastları bir roman kurgusu eşliğinde anlatılıyor. Sadece düşündüklerini ve halkın bilmesi gerekenleri yazdıkları için, mevcut sistemi eleştirdikleri için dönemin derin devleti tarafından haklarında “idam” kararı alınan ve çeşitli uyarı ve tehditlere boyun eğmeden bile bile ölüme giden Hasan Fehmi, Ahmet Samim, Zeki bey gibi ilk gazetecilerden, tüm faili meçhul gazetecilere saygı duruşu niteliğinde bir kitap.

Bir Film..

Lucy

Yazın son günlerinde bir Açıkhava sinemasında izleme fırsatı bulduğum film. Kahramanımızın adı tahmin edileceği gibi Lucy. Tek suçu olmaması gereken bir yerde olması. Bunun sonucunda gelişen olaylar zincirinde Lucy ve beraberinde birkaç kişiye bir operasyonla bir miktar yeni nesil uyuşturucu yerleştirilir ve farklı şehirlere dağıtılmak üzere gönderilirler. Lucy’ye yerleştirilen paket karnına aldığı bir darbe sonucu parçalanır ve hızla vücuduna karışır. Filmde belirtildiği üzere söz konusu madde bebek anne karnındayken salgılanan bir hormonun sentetik hali ve bu hormon çok az miktarda salgılanarak bebeğin kemiklerinin oluşmasını sağlayan mucizevi bir hormon. Lucy’deki maddenin hızlı bir şekilde vücuduna karışmasından itibaren beyin aktivitelerinde ciddi değişimler olmakta ve beyninin normalde kullandığı %si hızla artıyor. Böylece Lucy ilginç özellikler ve yeteneklere ulaştıkça heyecan ve gerilim artıyor. Gerçeği ne kadar yansıtıyor bilinmez ama üzerinde durup düşündüren izlenilesi bir film. Başrolde Scarlett Johansson ve Morgan Freeman oynamakta.

Yeniden görüşmek üzere...

Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR