06 Mart 2021 Cumartesi

TÜRK DAĞCILIK TARİHİNDE BİR İLK 81 İL'DE 81 ZİRVEYE

Türk dağcılık sporu tarihindeki en büyük projenin amacı 81 il'de 81 zirveye tırmanmak olarak belirlendi.

turk-dagcilik-tarihinde-bir-ilk-81-ilde-81-zirveye

Türk dağcılık sporu tarihindeki en büyük projenin amacı 81 il'de 81 zirveye tırmanmak olarak belirlendi.

81 il'de 81 zirveye solo tırmanış yaparak "Anadolu Parsı" ünvanı almak istiyor dağcı Erdek Cennet bu projesiyle. 

Erdek Cennet 81 il'de 81 zirveye ismini verdiği projesiyle ilgili şunları ifade ediyor.Türkiye Cumhuriyeti Devletinde bulunan 81 il'deki 81 en yüksek dağların zirvelerine solo tırmanışlar yaparak bu il ve zirveleri yerli ve yabancı turistler ile dağ ve kırsal turizme kazandırıp edinilen kazanımların paylaşımı ve dolayısı ile sporun ana duygusu olan doğa ile iç içe sağlıklı yaşam, birliktelik, dostluk  ve kardeşlik duygularını en üst seviyeye çıkartarak ülkemizdeki dağ, kırsal ve eko turizmine katkı sağlamaktır.

Dünya yüksek irtifa dağcılığındaki en zorlu ve en prestijli işlerden birisi; Himalaya Sıradağları üzerinde, Pakistan, Tibet, Çin ve Nepal arasında dağılmış durumda bulunan 14 adet 8000 metre üzeri dağların zirvelerine bugün dünyada 32 dağcı çıkabilmiş. 14 zirveyi tamamlayan dağcılara ‘Koleksiyoner’ adı veriliyor. Dünyada sadece 32 Koleksiyoner var.Eski Sovyetler Birliği topraklarındaki 7000 metreden yüksek olan Somoni  7.495 mt., Pobeda 7.439 mt., Lenin 7.134 mt., Khan Tengri 7.010 mt. ve Korjenevskaya 7.105 mt. yüksekliğindeki dağlara tırmanan dağcılara "Kar Leoparı" ünvanı veriliyor. 5 tane 7 bin metre ve üzeri dağın tırmanışına atfen verilen "Kar Leoparı" unvanı çok prestijli bir ünvan, birçok uluslararası dağcınının hedefi bu ünvanı almaktır.Türkiye’de bir ilk olacak olan 81 il'deki 81 zirveye solo tırmanışı başarılı bir şekilde gerçekleştirecek olan dağcılara "Anadolu Parsı" ünvanının verilmesi ve dolayısı ile Türkiye’de bir ilk olacak olan bu proje, Türkiye de bir ilke imza atmış olup bu projeyi dünya geneline yayılmasında ekonomik ve sosyal prestijimiz zirvelere taşınacaktır. Dağcılık sporun da en geniş kapsamlı "81 il'de 81 Zirveye Solo Tırmanış" isim adı altındaki proje ancak henüz yeterli destekleyici bulunamadığından projeyi kendi imkan ve çabalarım ile gerçekleştirmekteyim. 81 il'de 81 Zirveye Solo Tırmanış projesi aracılığı ile insanlar arasındaki iletişimsizliğin çözülmesi, dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesi, insanların daha sosyal, huzurlu ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşması yönünde farkındalık yaratacaktır, Dağcılık ve yüksek irtifa dağcılığı bu projenin gerçekleşmesi ve en uygun spor dalı olmasından dolayı çok önemlidir. Zirveye yolculuk aynı zamanda hedefe ulaşmak için gösterilen çabanın sembolik olarak yansımasıdır "Anadolu Parsı" ünvanı. Dağcılık sporun da en geniş kapsamlı "81 il'de 81 Zirveye Solo Tırmanış" isim adı altındaki proje tarafımdan yapılmış ancak henüz yeterli destekleyici bulunamadığından proje hayata geçirilememiştir. Öncelikle 81 ilimizdeki en yüksek zirvelere tırmanışı hedefledim Ancak çeşitli sebeplerle en yüksek rakımlı zirvelere tırmanış gerçekleşmediğim durumlarda en yakın rakımlı zirvelere tırmanış yapacağım.

Dağcılığın insanlara verdiği özgüven ve sağlıklı yaşam kazanımlarının paylaşılmasını sağlamak, dağcılık ve doğa sporlarının gelişimine katkı sağlamak, dağcılık, kırsal eko turizmin yaygınlaşmasını sağlamak.

Dağcılık sporunun vermiş olduğu dikkat, konsantrasyon huzur, özgüven İnsanlar arasındaki sevgi, saygı ve dostluk bağlarını geliştirip, sağlıklı bir neslin yetişmesini sağlamak.. Yerli ve yabancı turistler aracılığı ile turizminin gelişimine katkı sağlamak. 

Projemin süresini 5 yıl olarak hedefledim, sartlar oluştuğunda 3 veya 4 yılda da bitirebilirim. 

Farklı spor dallarında şiddet, hırs, holiganlık ön planda iken, dağcılık ve doğa sporları gibi yarışması olmayan sporlara yapılan yatırımların sonunda dostluk, birlik, beraberlik ve sevgi ön plana çıkmaktadır. 

Benim için önemli olan ve katılmaktan mutluluk duyduğum engelleri birlikte aştık, Atatürk’ü anma Uludağ küçük zirve 2476 mt tırmanışı, 10 Kasım 2016 tarihindde Türkiye Sakatlar Derneği Bursa da, koşabiliyorken koş, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Balıkesir de, Van Gölü kirlenmesin temiz kalsın projesi (Van gölü aktivistleri) Van ilinde  tırmanışla katıldım. 

Bireysel imkanlarım ve çabalarım ile  "81 il'de 81 Zirveye Solo Tırmanış" isimli projemi şu anda gerçekleştirmekteyim.

 

1. İl Van 1.Zirve Artos Dağı 3550 mt

2. İl Bitlis 2. Zirve Süphan Dağı 4058 mt.

3. İl Kayseri 3.Zirve Erciyes Dağı 3917 mt.

4. İl Kahramanmaraş 4.Zirve Berit Dağı 3054 mt.

5. İl Balıkesir 5.Zirve Çatal Dağ 1320 mt.

6. İl Rize 6.Zirve Kaçkar Dağı 3937 mt.Haber okunma sayısı: 8015
Haber eklenme tarihi : 31.10.2019 13:11YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER