20 Şubat 2020 Perşembe

SAVAŞI KİM İSTER ?

Çanakkale Tabip Odası, "Basına, Kamuoyuna ve Halkımıza başlıklı bir açıklama yaptı.

savasi-kim-ister-
 Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yaptı.

Yaşatmaya ve iyileştirmeye odaklı bir mesleğin temsilcileri, hekimler olarak son günlerde her zamankinden çok daha fazla kaygılıyız.

 


Ülkemizin içine itildiği savaş ve çatışma ortamı, özellikle son bir ay içerisinde yaşadığımız ve maalesef tanık olduğumuz şiddet, çatışma ve insan kırımları hem kişisel olarak bizleri hem de yaygın olarak toplumumuzu psikolojik yıkım ve çaresizlik duygularına itiyor.


Kaygılıyız; çünkü yakın ve uzak tarihimizde toplu kırımların yaşandığı ve tüm bu yaşanılan kötü anıların belleklerimizden silinmediği bir coğrafyada ve dünyada yaşıyoruz. Yani toplumsal hafızamız
, tecrübelerimiz ve mesleki pratiğimize göre çatışma-savaş ortamlarının geleceğe dair umutları kıran ve toplumsal barışı geriye dönüşümsüz bir şekilde zedeleyen olaylar olarak zihinlerimizde yer tuttuğunu biliyoruz.


Savaşların yarattığı felaketi birkaç başlık altında toplayabiliriz. Peki, nedir bunlar?

Savaş öldürüyor. Savaş sakat bırakıyor. Savaş göç ettiriyor. Savaş en çok çocuklarımıza zarar veriyor. Savaş kıtlık ve hastalık getiriyor. Savaşta işkence ve tecavüz artıyor. Savaş kitlesel psikolojik incinmeye neden oluyor. Savaş sonrasında da mayınlar aracılığıyla sakat bırakıyor, can alıyor. Savaş sağlık sistemini bozuyor. Savaş çevre felaketleri yaratıyor. Savaş ekonomik kaynakları yutuyor. Bir de sayılarla ifade etmesi neredeyse olanaksız olan korku, çaresizlik, aşağılanma, acılar vb algıların-duyguların kaynağıdır Savaş...


Savaş, kapitalizmin krizini aşmak adına kullandığı önemli ve öncelikli araç olmaya devam ediyor. İnsanlık tarihinde savaşlar başlangıçta insan-karar odaklıyken, kapitalizmle birlikte sermaye-karar odaklı olmaya dönüşmüştür.
 Başka bir ifadeyle, ilk dönem savaşları insana yurt ve/veya beslenme alanı bulmaya yönelik olduğu halde, kapitalizmle birlikte özellikle de son dönem savaşları sermayeye girdi ve ürün piyasası alanları yaratmaya yönelik olarak gelişmektedir. Sermaye, kendi gelişme amaçları ve hedefleri doğrultusunda insanı da metalaştırma ve meta olarak ezme yolunda artan bir ivmeyle ilerlemektedir. Ekonomik kaynaklı toplumsal sorunlar çözümsüzlüklere mahkûm edildiğinden, derinleşerek birikmektedir. Kapitalist emperyalist sistem de biriken sorunlarını aşma ve artan ihtiyaçlarını gidermek amacı ile savaş aygıtını özellikle yaşadığımız coğrafyada devreye sokmaktadır.


Şimdi tekrar soruyoruz.

Savaşı kim ister?

Yanıtı belli.


Ancak bizler kesinlikle ülkemizde, bölgemizde ve dünyamızda savaş istemiyoruz. Çanakkale'de savaş istemeyen herkesle, barışı arzulayan herkesle yan yana dayanışmaya hazır olduğumuzu tüm kamuoyu ile paylaşırız.

Savaş istemiyoruz!...

 

 

 

Gelibolu Medya Haber Merkezi


Haber okunma sayısı: 1832
Haber eklenme tarihi : 29.07.2015 15:24YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER