20 Şubat 2020 Perşembe

MESLEKTAŞIMIZ GÖREVİ BAŞINDA DARP EDİLDİ

Sağlık ortamında meydana gelen şiddet, toplumsal şiddetten ayrı düşünülemez.

meslektasimiz-gorevi-basinda-darp-edildi
Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı adına, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılın basın açıklaması şöyle :

Meslektaşımız görevi başında darp edilmiştir. Sağlık hizmeti verdiği aile sağlığı merkezinde istediğini yaptırmaya çalışan bir hasta tarafından şiddete maruz bırakılmıştır.

Sağlık ortamında yaşanan şiddet toplumsal şiddetten ayrı düşünülemez. Ancak sağlık hizmetlerinde mesleki risk olarak ele alınan şiddet, "Sağlıkta Dönüşüm Programının" sonucudur.

Şiddete karşı yürütülecek mücadele sürecinde ilgili tüm kurumların asgari bir noktada da olsa birlikte hareket etmesi zorunludur. Çözüm güvenlik tedbirlerinin artırılmasına yönelik değil, temel sorunların tek tek çözümüne bağlıdır.

Toplumun tüm kesimleri sağlık hakkı ve hizmetine özgü "hak ve sorumluluk" kavramları konusunda doğru bilgilendirilmelidir. Sağlık sisteminden kaynaklanan sorunlar için hekimin sorumlu tutulmaması gerektiği sürekli vurgulanmalı, yöneticiler sorumluluklarını üstlenmeli ve bunu kamuoyu ile paylaşmalıdır. Tüm bunları daha önce de defalarca söyledik yine söylüyoruz. bu saldırıyı kınıyoruz.

Sağlık Bakanlığı'nın hekimleri ve sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran politikaları sonucu görev yaptığımız hastaneler, aile sağlığı merkezleri bizler için güvensiz ortamlar haline getirilmiştir. Üstüne aile hekimlerinin böylesi güvensiz bir ortamda cumartesi nöbeti tutması beklenmektedir.

Yetkililerin sağlık çalışanlarını hedef gösteren bu uygulamaları derhal terk etmelerini, sağlıkta şiddeti önleyen, caydırıcı hukuki düzenlemeleri zaman kaybetmeden hayata geçirmelerini talep ediyoruz.

Çanakkale Tabip Odası ve hekimler olarak şiddete uğrayan meslektaşımız Dr. Mustafa Aydın Arıkan'ın yanındayız...

Gelibolu Medya Haber Merkezi

Haber okunma sayısı: 1635
Haber eklenme tarihi : 26.10.2015 16:37YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER