06 Mart 2021 Cumartesi

PARAFİNLİ MEYVE VE SEBZELERE DİKKAT !

Parafin maddesi insan sağlığı açısından büyük tehlike arz ediyor.

parafinli-meyve-ve-sebzelere-dikkat-
İnsan sağlığını doğrudan tehdit eden parafinli ve meyve ve sebzelere dikkat edilmesi gerekiyor.

Özellikle meyve ve sebzelerde raf ömrünü uzatmak için kullanılan mum ve petrole olan benzerliğiyle dikkat çeken parafin maddesi insan sağlığı açısından büyük tehlike arz ediyor.

Parafin maddesi meyve ve sebzeyi kaplayarak bir bakıma ürünlerdeki zirai ilaçların içeriye hapsolmasına neden oluyor. Bir meyve veya sebzede parafin kullanıldığını anlamak çokta zor değil, meyve ve sebzelerin dışı tırnakla yada bıçak gibi bir aletle hafiften kazındığı takdirde bu maddeyi görsel olarak tespit etmek mümkün. Böyle bir test uygulandığında meyve ve sebzelerin üzerinde oluşan beyazlık parafinin olduğunun kanıtı olmakta. Örneğin parafin maddesi uygulanmış bir elma ile doğal elma arasındaki fark çok açık görülüyor. Doğal elmada çürüme çok rahat bir şekilde fark edilirken katkı maddesi kullanılan elma ise parafin kaplı olduğu için hala pırıl pırıl gözükebiliyor.

Herşeye rağmen henüz kanıtlanmış bir tehlikesi yok denilse de hayvanlar üzerinde yapılan deney sonuçları medyada yer almaya devam ediyor.  Örneği yapılan bir araştırma sonucuna göre 90 gün süreyle bu tür parafin kaplanmış gıda tüketen farelerin karaciğer ve damarlarının çevresinde lenf düğümleri ve bağışıklık sisteminin ana elemanlarında iltihap oluştuğu tespit edilmiş. 

Bu da gösteriyor ki meyve ve sebzelerin dayanma süresini uzatmak için uygulanan parafin maddesi nedeniyle dışarıya çıkamayan kimyasallar (zirai ilaçlar) mecburen içeriye daha fazla yoğunlaşıyor. Üstelik bakteriler de içerisi nemli olduğu için daha kolay üreme şansı buluyorlar.

Bu tür parafin maddesi katılmış meyve ve sebzelerin uzun süre tüketilmesi, başta kanser olmak üzere bir takım romatizmal rahatsızlıklara ve bağışıklık sistemini bozucu hastalıklara neden olabilmekle birlikte parafin maddesinin temizlenmesi amacıyla kullanılan karbonat ve limon karışımı ya da sirkeli suyun bile meyve ve sebzelerdeki parafin maddesini tam olarak temizleyemediği ancak yüzeysel bir çözüm sağladığı belirtiliyor. 

Pazardan, marketlerden ve manavlardan meyve ve sebze alırken dikkat edilmesi, alındıysa da çok iyi temizlenerek tüketilmesi büyük önem taşıyor.

Haber : Osman Okan

Haber okunma sayısı: 3873
Haber eklenme tarihi : 01.12.2015 09:26YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER