04 Mart 2021 Perşembe

TÜRKLERİN RUMELİ'Yİ FETHİNİN 662'NCİ YILI KUTLANDI

Çardak'ta başlayan fetih törenleri Bolayır'da sona erdi.

turklerin-rumeliyi-fethinin-662nci-yili-kutlandi
Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişinin 662'nci yılı törenlerle kutlandı.

Gelibolu'ya bağlı Bolayır köyünde Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'nın mezarı başında gerçekleştirilen 662'nci fetih yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişinin 662'nci yıldönümü kutlama programında ilk olarak Lapseki'ye bağlı Çardak Beldesi'nde Rumeli Fatihi Gazi Yakup Bey'in kendi adını taşıyan caminin avlusundaki mezarına çiçekler konulup dualar edildi. Gazi Yakup Bey Camisi'ne gelenler daha sonra özel feribotla Gelibolu'ya geçerek, temsili fetihi canlandırdı.
 
Gelibolu bağlı Bolayır Köyünde gerçekleştirilen anma ve kutlama törenlerine Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, 18'nci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Kemal Tarım, Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, Kavakköy Belde Belediye Başkanı Necati Kopça katıldı. Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, törenlerin şeref defterini imzaladıktan sonra Gelibolu Meslekli ve Teknik Anadolu öğrencilerinden Selcan Bağcı, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişinin 662'nci yıldönümü törenleri mehter takımının gösterisi ve ardından okunan mevlit ile sona erdi.

Gelibolu Medya Haber Merkezi

Haber okunma sayısı: 3988
Haber eklenme tarihi : 30.05.2016 16:31YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER