06 Mart 2021 Cumartesi

SİYANÜRLÜ ALTIN MADENCİLİĞİNE KARŞI İMZA KAMPANYASI

İDA Dayanışma Derneği tarafından başlatılan "Siyanürlü Altın Madenciliğine Karşı Bir İmza Sen de Ver" kampanyası sona erdi.

siyanurlu-altin-madenciligine-karsi-imza-kampanyasi
 İDA Dayanışma Derneği tarafından başlatılan "Siyanürlü Altın Madenciliğine Karşı Bir İmza Sen de Ver" kampanyası sona erdi.

İda Dayanışma Derneği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle; 

28.06.2018 tarihinde Çanakkale Kordon’da Siyanürlü Altın Madenciliğine karşı açmış olduğumuz standımız 9.gün, 5.06.2018 Dünya Çevre Günü’nde son buldu. Yaklaşık 5 bin imza topladığımız standımıza ilgi büyüktü.

Standımıza uğrayıp imzaları ile destek verenler arasında CHP milletvekili adayları, CHP il örgütü, Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’da vardı.

Varlık olarak şehirden çok farklı bir yerde duran üniversite kurumsal yapısının ötesinde öğrenci ve akademisyenlerinde standımıza ilgisi büyüktü. İmza listemizin büyük bir bölümü "imza dışında ne yapabiliriz?" diyen gençlere ait.

Geçmiş yıllarda ÇED sürecindeki eylemliliklerden ve Gezi eylemleriyle hareketliliği yavaşlamış olan şirketin Aralık ayında hızlı bir şekilde ormansızlaştırma girişimine başlamasıyla birlikte pek çok sivil toplum kuruluşu acil olarak toplanmıştır. Hem şehir merkezinde hem de kesim sahasında pek çok kez basın açıklaması yapılmıştır. Çanakkale Belediye’si ve STK Kuruluşları adına ZMO’nın açmış olduğu dava Danıştay 14. Dairesi tarafından Çanakkale halkı lehine sonuçlanmıştı. Buna rağmen Orman Bölge Müdürlüğü sahadaki ağaçları ‘’dikili satış’’ yaptığı gerekçesiyle kesimi durdurmadı. Tarım Orman İş Sendikası duruma ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İda Dayanışma Derneği geçtiğimiz ay Atikhisar Barajına yürümüş ve bir günlük nöbet kampından sonra Balaban’da halk forumu gerçekleştirmişti. Burada halkın ilgisinin düşük olduğundan hareketle halkı karşılaşacağı tehlike karşısında uyarmak için stand açmaya karar vermişti. Derneğimiz açısından eylemliliklere katılımın düşük olmasına rağmen hem imza kampanyasını halkın talep etmiş olması hem de yoğun ilgiden dolayı insanların çokta bilinçsiz olmadığı öngörülmüştür. Tek sorun ‘’hukukun tanınmadığı’’ bir ülkede mücadele yöntemimiz ne olmalıdır şeklinde halkın kafasındaki soru işaretidir.

1 İmza elbette bir sonuç değil ama  1 umut. 150 bin kişinin içme ve kullanma suyu havzasında maden aranması kimin için, neye rağmen,hangi kamu yararı niteliğinde? Su fakiri olan bir ülkede suyu bu kadar hoyratça kullanmak kimin için?

 

Kordondaki standımızı kapatmış olsakta bu konuda mahalle muhtarlıkları ile birlikte toplantılar yaparak mahalle mahalle insanlara karşılaşacakları tehlikeyi anlatacağız. Herkes derneğimize uğrayabilir, imza kampanyasına ve mücadeleye destek olabilir. Yoksulluk hiyerarşiktir ancak kirlilik demokratiktir. Su, toprak, hava kirliliği ne siyaset ne de hiyerarşi ayrımı yapar. Hepimiz aynı gemideyiz. Haber okunma sayısı: 3926
Haber eklenme tarihi : 06.06.2018 13:08YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER