06 Mart 2021 Cumartesi

KIZ ÖĞRENCİ YURDUNDA YANGIN '12 KİŞİ YANARAK CAN VERDİ'

Adana'nın Aladağ ilçesinde bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci ve 1 görevli hayatını kaybetti. Yangında 22 kişi de yaralandı.

kiz-ogrenci-yurdunda-yangin-12-kisi-yanarak-can-verdi
Adana'nın Aladağ ilçesinde bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci ve 1 görevli hayatını kaybetti. 22 kişi de yaralandı. 

Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Yangın merdiveninin kapısı içeriden kilitliymiş. Çocuklar çıkmayı başaramamış. Cesetler yangın merdiveninin olduğu noktada bulundu" dedi.

Adana'ya bağlı Aladağ ilçesinde özel bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11'i öğrenci, 1'i görevli olmak üzere 12 kişi yanarak hayatını kaybetti. yangında 22 kişi de yaralandı.

Olayın ardından Aladağ'a giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Belediye Başkanı Sözlü'nün yangın merdiveninin kapısının kilitli olduğu şeklindeki sözlerine ilişkin, "Araştırmalar yapılıyor. Bunlar sadece bir iddia. Sonuna kadar araştırılacak. En ufak bir ihmali olanlar cezasını çeker zaten" dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama da Adana Valisi Mahmut Demirtaş tarafından yapıldı. Vali demirtaş, "12 cenazeye ulaştık, yaralanan 22 kişi de hastanelere kaldırıldı. Çalışmalar sürüyor. Ümit ediyoruz ki bu sayılar artmaz" diye konuştu.

Yurt yangınında hayatını kaybeden 11 öğrenci ile 1 görevlinin cenazesi otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Büyük çoğunluğu yanan cesetlerin kimlik teşhisi için DNA testi yapılacağı bildirildi. Bunun için ailelerden kan örneği alındı.

RTÜK, yangına ilişkin Aladağ ilçesi Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı getirilmesinin ve yapılan yayınların kaldırılmasının kararlaştırıldığını duyurdu. 

Mahkeme kararında, "Bazın basın ve yayın organlarında yanlış bilgiler verildiği, ölenlerin kimliklerinin yanlış söylendiği, yayınların gerek ilçe genelinde gerekse yurt çapında huzur ve güven ortamı ile kamu düzenini bozucu eylem ve davranışlara dönüşebileceği ve yürütülen soruşturmanın akamete uğratılabileceği kanaatiyle, yapılan ve yapılacak tüm haberlere, tüm yazılı ve görsel basınla internet ortamında soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı konulması ve yapılan yayınların kaldırılması kararlaştırılmıştır" denildi.


Haber okunma sayısı: 4228
Haber eklenme tarihi : 29.11.2016 22:51YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER