20 Eylül 2019 Cuma

TÜRKİYE'DE ÖĞRENCİ BAŞINA DÜŞEN AYLIK BURS MİKTARI 418 TL

E-Bursum’un sivil toplumda burs veren kurumlar bazında hazırladığı Türkiye Burs Analizi Raporu’nun sonuçları açıklandı.

turkiyede-ogrenci-basina-dusen-aylik-burs-miktari--418-tl

E-Bursum’un sivil toplumda burs veren kurumlar bazında hazırladığı Türkiye Burs Analizi Raporu’nun sonuçları açıklandı. Rapora göre 30 kurumunun verdiği burs miktarı 115 milyon 839 bin 400 TL. Bu miktarın 33 bin 943’si öğrenciye dağıtılıyor. Öğrenci başına düşen aylık burs miktarı ise 418 TL.

E-Bursum tarafından, Türkiye’de bir ilk olarak, burs ekosisteminde detaylı bir analiz eksikliğine istinaden hazırlanan Türkiye Burs Analizi Raporu’nun sonuçları açıklandı. Türkiye Burs Analizi, ilk düzenlendiği yıl olan 2018’de birçok kurumu bir araya getirip ekosistemin ilk geniş kapsamlı analizini yaptı. 2018-2019 dönemi analizinde ise "Geleceğe Yön, Topluma Fayda" temasıyla, burs ekosisteminin yarattığı etki kapsamlı bir şekilde ele alındı. Burs ekosisteminin daha şeffaf ve bilgilendirici olması amacıyla hazırlanan raporda; Türkiye'deki büyüklüklerine, kuruluş tarihlerine, burs verdikleri alanlara göre çeşitlilik gösteren 30 burs veren kurumun verilerinin analizi yapıldı. Hem kurumların hem de bursiyerlerin detaylı olarak incelendiği raporda; bursiyerlerin cinsiyet dağılımları, şehirlerin, üniversitelerin, bölümlerin ve sınıfların burs alma oranları, kurumların yaşları, dağıtılan burs miktarları gibi veriler analiz edildi.

Aynı zamanda, bu yıl raporun kapsamı genişletilerek kurumların şeffaflık ve yenilikçilik durumları analiz edildi. Bağımsız denetim yaptırma, finansal tabloların paylaşımı, burs dışı programların uygulanma durumları ve daha fazlası tespit edildi. Raporu inceleyen kurumların, şeffaflık ve yenilikçilik durumlarını analiz edebilmeleri için Yenilikçilik ve Şeffaflık Testi oluşturuldu.En Fazla Burs Verilen Fakülte: Tıp Fakültesi

Rapor sonucuna göre, 30 kurumun verdiği burs miktarı 115 milyon 839 bin 400 TL. Bu miktar 33 bin 943 öğrenciye dağıtılıyor. Lisans öğrencileri için öğrenci başına düşen aylık burs miktarı ise 418 TL. Tüm fakülteler arasında ise Tıp Fakültesi tüm bursiyerlerin yüzde 14’ünü oluşturarak en fazla burs alan fakülte oldu. En fazla bursu İstanbul Üniversitesi alırken, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla en fazla burs ise Boğaziçi Üniversitesi’nin. Rapora göre burs verilen öğrencilerin yüzde 65’i kadın öğrenciler olurken, yüzde 35’ini ise erkek öğrenciler oluşturuyor. Sınıf bazlı dağılımda ise üniversite seviyesindeki bursiyerlerin yüzde 24'ünü oluşturan 1. sınıf öğrencileri en çok burs alan öğrenciler. Hakkari 5 bursiyerle en az burs verilen şehir olurken, onu sırasıyla 13 öğrenciyle Tunceli ve 14 öğrenciyle Bitlis izledi. İstanbul ise tüm bursiyerlerin yüzde 19’unu barındırmasıyla en fazla burs verilen şehir oldu. QR kodu okutarak Türkiye Burs Analizi 2018-2019 raporuna ulaşabilirsiniz.

Raporun tamamını incelemek için:

http://bit.ly/tba2019pdf 

Rapora Verilerini Paylaşan Kurumlar

1 - 
Afyon Eğitim Vakfı

2 -
 Atlas Sağlık ve Eğitim Vakfı

3 - 
Aydın Doğan Vakfı

4 - 
Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı

5 - 
Bolu Bağışçılar Vakfı

6 -
 Borusan Vakfı

7 - 
Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı

8 -
Çelikel Eğitim Vakfı

9 -
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

10 -
 Daruşşafaka Cemiyeti

11 - 
Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı

12 -
Eget Vakfı

13 - 
Erenköy Kız Liseliler Derneği

14 -
Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı

15 - 
Hayat Sende Derneği

16 - 
Ege Çağdaş Eğitim Vakfı

17 -
 Hüsnü Özyeğin Vakfı

18 - 
İstanbul Sanayi Odası Vakfı

19 - 
İzmit Burs Derneği

20 - 
Köksal Eğitim Vakfı

21 -
Limak Vakfı

22 - 
Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı

23 - 
Mehmet Zorlu Vakfı

24 - 
Rumeli Eğitim Vakfı

25 - 
Sabancı Vakfı

26 - 
Toplum Gönüllüleri Vakfı

27 - 
Türk Böbrek Vakfı

28 - 
Türk Eğitim Derneği

29 - 
Türk Eğitim Vakfı

30 - 
Vehbi Koç VakfıHaber okunma sayısı: 3413
Haber eklenme tarihi : 22.05.2019 15:00YORUMLAR

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER